Vedic Art czyli maluj sercem

O Vedic Art jako metodzierozwoju osobistego

Vedic art korzeniami sięga mądrości wedyjskiej, z której wyszły i przetrwały do naszych czasów takie perły dziedzictwa ludzkości jak joga (kompleksowy system pracy z ciałem i umysłem), ajurweda (holistyczny prastara medycyna) i wastu (pradawny system aranżacji przestrzeni).
Z sanskrytu „Veda” dosłownie znaczy „wiedza”, przy czym jest to termin bardziej odpowiadający obecnemu pojęciu „wiedzy ponadczasowej, mądrości”. Vedic art nie ma wymiaru religijnego.

Metoda została opracowana w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia przez szwedzkiego malarza Curta Källmana jako wynik długoletnich osobistych poszukiwań i duchowego rozwoju pod okiem indyjskiego mistrza, z intencją stworzenia sztuki „na nowe czasy”, wychodzącej naprzeciw potrzebom współczesnych ludzi i głęboko zakorzenionej w ponadczasowych prawdach o naturze człowieka i świata.

Proces Vedic Art odbywa się w ramach kilkudniowych warsztatów, w swej istocie jest głęboko transformujący, daje malującemu wglądy w jego wewnętrzny świat, podnosi samoświadomość, uwalnia kreację, odnawia stan wolności tworzenia.

O tym z jaką intensywnością zachodzi decyduje sam uczestnik, malując powracamy bowiem do stanu bycia Twórcą swojej rzeczywistości, by jako Twórcy znów móc ustanawiać granice i móc je świadomie przekraczać.

Każdy Vedic jest inny, jako prowadząca szanuję indywidualność każdego uczestnika procesu.
Jeśli tęsknisz za stanem, gdy jako dziecko z radością spontanicznie tworzyłeś/aś w przypływie stanu wewnętrznego szczęścia, chcesz uwolnić swój wewnętrzny potencjał albo po prostu chcesz „pomalować sobie” to Vedic Art jest dla Ciebie.

A może czujesz wezwanie nieznanego albo potrzebujesz zmiany, której nie ma potrzeby werbalizować.
Często zdarza się, że nasze pierwotne pragnienia i wynikłe z nich działania jakie podejmujemy trudno logicznie wytłumaczyć, jednak pozostawienie ich niezaspokojonych sprawia, że nie tylko nie czujemy życiowego spełnienia, ale z czasem rosną w siłę.

Jakby to było wrócić do tego pierwotnego stanu otwartości z jakim dziecko przyjmuje świat, bez koncepcji, oceny, kategoryzowania zanim jeszcze zacznie zadowalać otoczenie i spełniać oczekiwania innych, aby otrzymać akceptację, uznanie i warunkową miłość? Vedic Art jest jedną z możliwych odpowiedzi.

Warto zaznaczyć, że nie jest wymagane doświadczenie w malowaniu czy posiadanie wykształcenia plastycznego, gdyż jak mawiał Curt Källman twórca metody  „tworzenie (…) nie wymaga żadnych zdolności ani podstaw warsztatowych”.

Już sam akt tworzenia ma ogromną wartość i jest naturalną ludzką potrzebą. Każdy z nas ma zapisane w sobie pierwotne pragnienie bycia twórcą, boską iskrę. Sztuka nie jest zarezerwowana dla osób z wykształceniem artystycznym, sztuką jest wszystko, sztuką jest życie.

Bardzo wielu uczestników Vedic Art brało ostatni raz pędzel do ręki w dzieciństwie, wielu dopiero na Vedicu odważnie decyduje się namalować swój pierwszy w życiu obraz.
W czasie warsztatu malując poznajemy kolejno 17 zasad, które w istocie są uniwersalnymi zasadami tworzenia, a skonsolidowane obrazują dowolny proces kreacji rzeczywistości. Zasady te przekazywane są tylko ustnie uczestnikom warsztatu. Nie chodzi tu bowiem o same słowa, ale siłę procesu stojącą za słowami. Słowo przestaje być tylko zwykłym nośnikiem informacji, słowo ma moc stwarzania.

Malujemy na płótnie, jednak nasze działania wykraczają daleko poza powierzchnie płótna i ramy obrazu, transformują nasze emocje, uczucia, przeszłe doświadczenia, nasze życie w takim stopniu na jaki na dany moment jesteśmy gotowi przyjąć zmianę, bez osądzania w polu zrozumienia, ukochania, akceptacji.

Malując powracamy do odczuwania świata przez doznania i uczucia, przedkładać je ponad myślenie, znowu pozwalamy sobie czuć, wyłączamy umysł, wchodzimy w stan medytacyjnego działania z poziomu serca, łączymy się z naszą najgłębszą istotą, najwyższą prawdą obecną w każdym z nas. Vedic Art może stać się rodzajem spontanicznej medytacji w ruchu, z pędzlem samoczynnie tańczącym po naszym płótnie, prowadzącej do intuicyjnego pojmowania siebie, rzeczywistości i swojego w niej miejsca.

Vedic Art nie jest klasyczną arteterapią, choć pochodna działań twórczych może mieć wymiar terapeutyczny.
Wszystko czego potrzebujesz to osobista zgoda, aby wziąć pędzel w dłoń i pozwolić rzeczom dziać się, aby wyjść z ograniczeń umysłu, poczuć, przyjąć i uznać stwórcę w sobie, i wszystko co się przejawia w zadziewającym się procesie tworzenia, a następnie podjąć decyzję co zamierzasz z tym zrobić.
Vedic Art to cudowne narzędzie, aby pozwolić sobie być w przepływie, gdy barwy i kształty same wychodzą spod pędzla z użyciem różnorodnych form i środków wyrazu, nie oceniając, nie krytykując, wychodząc poza utarte stereotypy, wzorce myślenia i działania. 

Tutaj nie chodzi o to by „ładnie malować”, ale by malować prawdziwie i po swojemu!
Tak jak w życiu chodzi o to, by naprawdę Żyć, często nie tak jak się przywykło, często nie jak większość, ale tak jak Ty tego prawdziwie pragniesz w sobie, żyć odważnie by niczego na koniec nie żałować.
Jesteś tylko Ty, płótno i ten stan głębokiej intymnej ciszy, Wielkie Nic NOWY POCZĄTEK.
Serdecznie zachęcam do podróży w Sztukę życia.